A Magyar Atlanti Tanács Közgyűlése 2020. szeptember 15-én Prof.Dr.Vizi E. Szilvesztert megválasztotta tiszteletbeli elnökének.
Elnök:
Csóti György
A Felügyelő Bizottság:
Elnök:
dr. Kovács Árpád
Tagok:
dr. Bán Janka
dr. Vogel Dávid
Ügyvezető alelnök:
Felkai Anna
A Magyar Atlanti Tanács egy nem profit érdekeltségű, kormányzaton kívüli szervezetként alakult 1992-ben, majd 1999-ben újjászerveződött, mint közhasznú társaság a magyar törvények értelmében. Eredeti küldetése, hogy előmozdítsa Magyarország NATO csatlakozását, valamint elősegítse az euró-atlanti elvek és értékek minél szélesebb körű elfogadását a magyar társadalomban. 1997-ben a magyar népesség, egy referendum keretében, 85 százalékos arányban jóváhagyta a NATO csatlakozást. Napjainkig, ez a legmagasabb arány bármely csatlakozó ország részéről, ami a NATO-ba történő belépés támogatását illeti.
A Tanács jelenlegi tevékenysége az euró-atlanti elvek integrálását irányozza elő, melyek keretén belül gyakorlati kérdésekre összpontosít, megalapozott ismeretek és hiteles információk terjesztését célozza meg. A Magyar Atlanti Tanács elsődleges célja az atlanti együttműködés erősítése más tagállamokkal, nem elfelejtvén a magyar történelem folyamatosságát, hagyományait és kulturális sajátosságait.
Feladata ezen belül, hogy:
- elősegítse az európai és észak-amerikai
demokratikus országok együttműködését,
- terjessze a magyar társadalomban az alapvető európai értékeket és
elveket,
- eszmei központként működjön minden hasonló elkötelezettségű
szervezet összefogójaként,
- képviselje Magyarországot olyan nemzetközi fórumokon, melyek
atlanti elkötelezettséggel bírnak,
- tájékoztatja a partner országokat Magyarország történelmi múltját
és hagyományait illetően,
miközben elkötelezettséget
vállal az euró-atlanti elvek mellett,
- ismertesse a partner országokkal Magyarország szerepét mind az
európai közösségben, mind a
demokrata országok
közösségében világszerte.
A Magyar Atlanti Tanács úgy véli, hogy szükséges az atlanti és a nemzeti gondolatot egymással összehangolni, melyek együttes képviselete a magyar társadalomban akár fontos társadalmi konszenzusteremtő jelentőséggel is bírhat.
A Tanács a "biztonság" koncepciójának egy szélesebb értelmezését szorgalmazza, mely hangsúlyt fektet a nukleáris biztonságra, a források ésszerű felhasználására, valamint energiakészletekre és tartalékokra. Ezen kívül figyelemmel kíséri a klímaváltozás vonatkozásait, a terrorizmust, az emberi jogokat és a polgári védelem kérdésköreit is.
A Magyar Ifjúsági Atlanti Tanács (MIAT) a Magyar Atlanti Tanács ifjusági szekciójaként jött létre 1995-ben. Alapfeladatként tekinti a középiskolás és egyetemista közvélemény, valamint a fiatal szakemberek tájékoztatását. A MIAT részt vesz az atlanti eszmeiség, illetve a nemzetközi együttműködés gondolatának terjesztésében, összhangban az ATA keretén belül megvalósuló nemzetközi ifjúsági együttműködéssel (YATA).
A Magyar Atlanti Tanács az Atlantic Treaty Association (ATA) teljes jogú tagja.
Alapító tagok:
- Bába Iván
- Bod Péter Ákos
- Csóti György
- Ferencz Csaba
- Katona Tamás
- Kiss Tibor
- Kodolányi Gyula
- Mádl Ferenc
- Osváth György
- Perjés Gábor
- Szent-Iványi Ágnes
- Varga Csaba
- Varga Márta
Magyar Atlanti Tanács