A Magyar Atlanti Tanács és az Agria Universitas Egyesület együttműködésével megrendezésre került „Fiatalok a nemzetközi kapcsolatokban” NATO tematikájú, országos középiskolai versenysorozat győztes csapatai és tanáraik négy napos, brüsszeli tanulmányúton vettek részt. Őket az AUE elnöke, Dr. Horváth Ágnes, valamint a MAT önkéntesei kísérték el.
A programsorozat első napján Brugge városába látogattak el a résztvevők. A történelmi nevezetességek megtekintésén túl, városnéző hajóút is színesítette az élményt. A Brüsszelbe tartó úton pedig a tengerpart meglátogatására is volt lehetőség.

A második napon az Európai Parlamentben fogadták a csoportot, ahol Deutsch Tamás jóvoltából részt vehettek egy bizottsági ülésen is. A napirendi pontok megtárgyalása, a felszólalások szabályai és a különböző nyelven beszélő EP képviselők kommunikációjának összehangolása tanulságos élmény volt a résztvevők számára. Ezt követően a fiatalok ellátogattak a Parlamentáriumba, ahol egy tárlatvezetés keretében az európai integrációról és annak történelmi lépéseiről szerezhettek bővebb tudást interaktív kiállításokon keresztül.

A tanulmányi út harmadik napján a csoportot meghívták Magyarország Európai Unió Melletti Állandó Képviseletére, ahol Lakatos Márk EU intézményi- és személyügyekért felelős diplomata tartott egy előadást arról, hogy a magyar küldöttek milyen munkát látnak el az állandó képviselők bizottságaiban, valamint megosztotta értékes tapasztalatait a nemzetközi tárgyalási technikákkal kapcsolatban és ismertette a gyakornoki lehetőségeket is a fiatalok számára. A nap újfent az EP-ben folytatódott, ahol Dömötör Csaba EP képviselő tartott alapos ismertetőt az EU intézményrendszeréről és döntéshozatali mechanizmusáról. Utána lehetőség nyílt meglátogatni a plenáris üléstermet is. Ezt követően a Polgári Magyarországért Alapítvány látta vendégül a csoportot, ahol Kavecsánszki Ádám elnök és Tüttő Péter a képviselet vezetője tartottak előadást a nemzetállami szuverenitás szerepéről az EU-ban, valamint a szubszidiaritás elvéről. Az előadást kerekasztal beszélgetés követte, melynek keretében a fiatalok választ kaphattak az alapítvány gyakorlati működésével kapcsolatos kérdéseikre.

A programsorozat utolsó napján a résztvevők a NATO főhadiszállására látogathattak el, ahol Géczy Balázs, a magyar NATO-képviselet helyettes képviselője és Tarjáni Attila ezredes tartottak informatív és gyakorlatias előadást a NATO működéséről, Magyarország szerepéről, az európai védelmi autonómia kiépítésének kihívásairól és a jövő hadviseléséről. Az előadást kérdezz-felelek zárta, ahol a fiatalok valóban hiteles és első kézből származó, gyakorlatias választ kaphattak a kérdéseikre. A csoportot ezt követően körbevezették az impozáns épületkomplexumban és betekintést nyerhettek, hogy hogyan is telnek a napjaik az ott dolgozóknak.

Az intézményi programok autentikus és kézzelfogható tapasztalattá bővítették a fiatalok számára azt a tudást, amit korábban a tankönyvekből szereztek meg, így valóban hiteles képet alakíthattak ki az életüket meghatározó intézmények működéséről és Magyarország szerepéről azokban. A tanulmányi programokon kívül jutott idő a városnézésre is, melynek keretében a csoport felfedezte Brüsszel nevezetességeit, kulturális és kulináris különlegességeit is, így a fiatalok tanulságos és szórakoztató élményekkel gazdagon térhettek haza, egy felejthetetlen út után.

