A Magyar Atlanti Tanács idén 2024.07.25. és 26. között részt vett a 33. alkalommal megrerendezett Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban. Az első alkalom volt, hog a MAT részt vett a rendezvényen. Részünkről Csóti György, Babos Tibor, Debrenti Á. Félix és Gyarmati István volt jelen. Munkánkat három önkéntes gyakornok, Csete Dórián, Lázin Áron és Szekeres Márk segítette. Az esős, hideg idő ellenére is számos fesztiválozó érdeklődését keltették fel a MAT támogatásával megvalósult biztonságpolitika témájú beszélgetések.
Csütörtökön a Bánffy Miklós Társalgóban Csóti György elnök úr vállalta a moderálás szerepét ,,Az atlantizmus jövője. Transzatlanti együttműködés jelenkori kérdései: értékek és érdekek” című panelbeszélgetésben. Az asztalnál kifejtette gondolatait Sztáray Péter (államtitkár, KKM), Demkó Attila (vezető, MCC Geopolitikai Műhely), John O’Sullivan (elnök, Danube Institute) és Fodor Gábor (igazgató, Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet). Bár a rendelkezésre álló idő szűkösnek bizonyult, a végén a közönség is tehetett fel kérdést a szakértők számára.
Pénteken a fősátorban ,,A békéhez erő kell” című panelbeszélgetést Orbán Balázs nyitotta meg, ahol dícsérte a kormány közelmúltbeli külpolitikai szerepvállalását, ennek eredményei közé sorolja, hogy az eddig háborúpárti hangoktól elnyomott Nyugaton is már elkezdtek a békéről beszélni, ugyanakkor kiemelte, hogy Magyarországnak tudnia kell és tudja is hol van a helye, ez elsősorban egy nagyhatalmi játék.
Gyarmati István elutasította a háború- és békepárti felosztását és kijelentette, nem fog politikai propagandával foglalkozni a maradék időben, annyit mégis kiemelt, hogy a kormány jelenlegi, minden médiaplatformon hangosan és sokszor ismételgetett politikai kommunikációja csak Putyinnak kedvez. Dicsérte a Honvédség fejlesztésére kijelölt irányt, de külön felhívta a figyelmet a személyi állományt érintő problémákra. Oroszországot ebben a háborúban csak aggresszorként lehet kezelni, illetve semmi nem indokolhatja azt, hogy Ukrajnában gátlástalanul civil célpontokat támadjon az orosz hadsereg – jelentette ki. Orbán Viktor kijevi látogatását zseniálisnak, a pekingit nagyon jónak, a moszkvait kockázatosnak és szükségesnek érezte. A békemisszió megvalósításához javasolta a kormánynak, hogy kérjen fel független szakértőket egy békejavaslat kidolgázásához és ezt nem kormányközi úton Kijevig és Moszkváig eljuttatni.
Csoma Botond RMDSZ képviselő szerint Románia csatlakozott a NATO mainstream állásfoglaláshoz, kiemelte hogy a NATO keleti szárnya felértékelődött az utóbbi években, fontosabb szövetségessé válhatott, mint Törökország és versenyben van Lengyelországgal, illetve fontos célkitűzése hogy ne is maradjon le.
Marek Matraszek, az CEC Government Relations elnöke, az értékek és ideológiák harcáról beszélt és Orbán Balázs értékelése szerint meglehetősen idealista módon látta a konfliktust, emellett Orbán azt is elmondta, ő a realista iskolához tartozik és Kelet-Európának a Trump-féle deal-alapú gondolkodása lenne a legkedvezőbb.
Összességénen a Magyar Atlanti Tanács részvétele rendkívül sikeresnek bizonyult. Jövő évben is tevrezzük, az ideinél nagyobbszabású módon.